شهادت احمد شاه مسعود داغی بردل مجاهدان افغانستان

یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1387

* * مسعود در جدالهای سیاسی امروز افغانستان -
* * شهادت احمد شاه مسعود داغی بردل مجاهدان افغانستان -


* * "امروز ما در وضعیتی هستیم که به ایجاد یک تحول و دگرگونی در این کشور نیاز داریم تا امنیت و ثبات در افغانستان تامین شود و یک نظام فراگیر و ملی در این کشور پیاده شود." - فهیم -

آزمون ملی

داوود ناجی - در کابل

مسعود در جدالهای سیاسی امروز افغانستان

سخنرانی ها در مراسم تجلیل از سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، مشهورترین فرمانده جهادی در افغانستان، که رهبران جهادی و مقامات عالی رتبه دولتی در آن شرکت داشتند، نشان داد که چانه زنی برسر قدرت میان آقای کرزی و عده ای از رهبران و فرماندهان جهادی جدی تر شده است.

مارشال محمد قسیم فهیم، از فرماندهان ارشد نزدیک به مسعود گفت افغانستان به بن بست رسیده و دولت برای بیرون رفت از این بن بست باید زمینه را برای نقش فعال تر مجاهدین مساعد سازد.

آقای کرزی نیز با برشمردن نقش مجاهدین در ساختار کنونی دولت، نشان داد که مجاهدین هنوز نقش فعالی در دولت دارند.

مراسم تجلیل از مسعود پیش از آنکه به شکل رسمی پایان یابد، از ترس اینکه به آشوب کشیده شود، ناگهان پایان یافت.

زیرا عده ای که نتوانسته بودند به محل برگزاری مراسم راه یابند با نیروهای امنیتی درگیر شدند و آقای کرزی سخنانش را قطع کرد.

بن بست سیاسی؟

در مراسم تجلیل از ششمین سالگرد قتل احمد شاه مسعود، آنچه به وضوح دیده می شد این بود که احمد شاه مسعود به متکایی برای جدال بر سر قدرت سیاسی تبدیل شده است.

یاران احمد شاه مسعود با یاد آوری از کارنامه های او، شرایط کنونی افغانستان را محصول کار خود و در نتیجه قدرت سیاسی را حق خود می دانستند، در حالیکه آقای کرزی نیز با تمسک بر این که مسعود برای آزادی و وحدت ملی افغانستان می جنگید؛ راه را برای امتیاز طلبی های بیشتر یاران مسعود می بست.

آقای فهیم گفت: "تقاضای من این است که دولت افغانستان در شرایطی که خلا و بن بستی در وضعیت این کشور بوجود آمده، برای زمینه دادن به ایفای بهتر نقش مجاهدین که ثابت شده در برابر متجاوزین و در دفاع افغانستان می توانند سرخیل میدان باشند، زمینه را مساعد بسازد... ما با اعتماد و با باور کامل می گویم که ما می توانیم از وطن خود دفاع کنیم."

نیاز به 'تحول و دگرگونی'

در شش سال گذشته جناحهای مختلف سیاسی علی الرغم اختلافاتی که داشتند همیشه وانمود می کردند که بالاخره نظام کنونی را به عنوان یک نظام مشروع و ملی قبول دارند.

اما مارشال فهیم این بار در سخنانش از نیازمندی به یک تحول و دگرگونی برای رسیدن به یک نظام همه گیر ملی سخن می گفت: "امروز ما در وضعیتی هستیم که به ایجاد یک تحول و دگرگونی در این کشور نیاز داریم تا امنیت و ثبات در افغانستان تامین شود و یک نظام فراگیر و ملی در این کشور پیاده شود."

او گفت: "یک دوره ای که شما دیدید دیده بان حقوق بشر علیه مجاهدین (افغانستان) یک سلسله تبلیغات زهرآهگین را براه انداخت و امروز هم به کمک کشورهای معینی مانند جاپان (ژاپن) و هالند کتابی در حال نوشتن است که می خواهد همه ای مجاهدین را به عنوان جنایات کاران معرفی کند.

"ما از همین تربیون به آنان اعلام می کنیم که اگر این کتاب نشر شود، مسئولیت واکنش های بعدی به دوش کشورهایی خواهد بود که به شکل غیرمسئولانه در کشور ما مداخله می کنند و مردم ما را تحقیر می کنند."

جواب کرزی

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان نیز به بسیاری از سخنان و خواستهای مجاهدین پاسخ داد.

آقای کرزی با شمردن مقامهای که یاران مسعود در اختیار دارند به صورت غیر مستقیم نشان داد که آنها در قدرت کنونی سهم فعالی دارند.

او گفت: "امروز خوشحال استیم که برادر عزیز احمد شاه مسعود، احمد ضیا مسعود، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است، خوشحال استیم که فهیم خان، برادر عزیز ما مارشال افغانستان است، خوشحال استیم که قانونی صاحب، رییس شورا (مجلس نمایندگان) افغانستان است، خوشحال استیم که یاران و برادران دیگر احمدشاه مسعود، در شورا، در سنا و در حکومت افغانستان، برعهده های بزرگی هستند."

حامد کرزی به شکل ضمنی مشارکت دکترعبدالله، وزیر خارجه پیشین و یکی دیگر از یاران مسعود در قدرت سیاسی را نیز وعده داد، اما بالحن جدی خواستار حمایت از روند کنونی و به تعبیر خودش عبرت گرفتن از جنگ های داخلی گذشته شد.

'نقطه ضعف دولت'

دولت افغانستان در حال حاضر با مشکلات متعددی مواجه است، طالبان از دو سال گذشته به این طرف حضورشان را پر رنگ تر کرده و حاکمیت دولت را گاهی حتی در ولایاتی همجوار پایتخت به چالش گرفته اند.

مواد مخدر امسال بیشتر از سالهای دیگر تولید شده است و مردم از فساد اداری در دستگاه دولتی و حتی دستگاه عدلی و قضایی شکایت دارند و این امر سبب ایجاد فاصله هایی میان مردم و دولت شده است.

مجاهدین و به ویژه طیف خاصی از آنان یعنی یاران مسعود این مشکلات دولت را بخوبی می دانند و نیاز دولت به همکاری را نیز قویا حس می کنند، از این رو هر از گاهی با به انگشت گذاشتن بر نقطه ضعف های دولت، می خواهند امتیازات سیاسی بیشتری بدست آورند.

اما چنین فشارهایی از سوی مجاهدین همیشه تاکنون حد معینی داشته است، زیرا مجاهدین از حمایت های بین المللی آقای کرزی و همچنین قدرت و تاثیر این حمایت ها نیز غافل نیستند. /
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
شهادت احمد شاه مسعود داغی بردل مجاهدان افغانستان

ماه سنبله ویا به عبارتی ماه سپتامبر ماهی است که بزرگترین ضایعه را برای ملت مجاهد افغانستان رقم زد.

و در نهم سپتامبر مردی از سرداران وپیشقراولان جهاد با دسیسه های شوم دشمنان سر برآستان خاک گذاشت وروحش به ملکوت اعلا پرواز کر د وبدینترتیب نه تنها خانواده وهمرزمانش که ملتی را به سوگ نشانید .

اگرجه احمد شاه مسعود مربوط به قوم خاص وحزب مشخصی بود وگاهی هم همین موضوع باعث میشد تا عده ای را انگیزه گردد برای اظهار ناراحتی وعقده علیه این شخصیت وچه بسا تمام ویژگیهای برجسته وشاخص این بزرگمرد را نه تنها نادیده انگاشته که مشتی اراجیف دیگر نیز نثار روحش نمایند اما همه میدانستند وحالا هم اذعان دارند که: احمد شاه مسعود از هر قومی که باشد ودر هر حزبی که بوده از جمله همان سردارانی است که بزرگترین قدرت شرق را به زانودر آوردند وافتخار فروپاشاندن مکتب کمونیسم را نصیب ملت افغانستان نمودواینک مسلما تنها قوم تاجیک نیست که از این رویدادتاریخی بهره میبرد وتنها حزب جمعیت اسلامی وشورای نظار نیست که از این پیروزی تاریخی سر بلند است که اینک تمام آحاد افراد جامعه افغانستان احساس افتخار میکند پس معلوم است که احمد شاه مسعود مال تمام افغانستان است ودر سالروز شهادتش پیرو جوان وزن ومرد این ملت اشک سرشک وماتم میریزد وبه روح پاکش درود میفرستد وبه رهروان وهمسنگران راستینش زنده وجاوید باد میگوید . روحش شاد وراهش پررهروباد ./


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد