تجلیل افغانستان از مبارزات احمد شاه مسعود

یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1387
وحدت ملی: تجلیل افغانستان از مبارزات احمد شاه مسعود

رادیو فردا:.. با آن که هواداران مسعود اغلب از قدرت کنار زده شده اند، اما هنوز حضور چشم گیری در معادلات سیاسی افغانستان دارند و از مقام و ارزش های او به عنوان قهرمان ملی افغانستان و «شیر پنجشیر» دفاع می کنند...تجلیل افغانستان از مبارزات احمد شاه مسعودعلی جویباری (کابل)

متن اصلی این گزارش در سایت رادیو فردا آمده است

در مراسمی که روز یکشنبه به مناسبت ششمین سالروز ترور احمد شاه مسعود، فرمانده مقاومت ضد طالبان برگزار شد حامد کرزای و سایر مقامات افغان از وی تجلیل کردند.

در این مراسم علاوه بر حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان، برخی از اعضای کابینه، شماری از کسانی که به عنوان رهبران جهادی نام گرفته اند، و هزاران تن از دوستداران احمد شاه مسعود، فرمانده مقاومت ضد طالبان و یکی از افراد موثر در شکست شوروی سابق تشکیل می داد.

احمد شاه مسعود روز نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی دو تن عرب تبار که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند در جریان مصاحبه ای در پنجشیر کشته شد.

احمد شاه مسعود کسی است که در مشکل ترین روزهای زندگی خود، در حالتی که خاک پاک افغانستان زیرپای بیگانگان شده بود، و به مقاومت ادامه می داد گفت که اگر یک وجب این خاک در دستم باشد، آن را رها نمی کنم.

رییس جمهوری افغانستان حامد کرزای در این مراسم از رشادت های احمد شاه مسعود تجلیل کرد و گفت که مسعود به آرمان های خود وفادار بوده و در پی برآورده شدن اهدافش بود.

آقای کرزای اظهار داشت: مسعود گفته بود اگر به اندازه کلاهش برایش جای مانده باشد، دست از مقاومت بر خواهد داشت و برای حفظ افغانستان تلاش خواهد کرد.

وی افزود: احمد شاه مسعود کسی است که در مشکل ترین روزهای زندگی خود، در حالتی که خاک پاک افغانستان زیرپای بیگانگان شده بود، و به مقاومت ادامه می داد گفت که اگر یک وجب این خاک در دستم باشد، آن را رها نمی کنم.

در همین حال، محمد قسیم فهیم از فرماندهان ارشد احمد شاه مسعود و از یاران نزدیک او به جلوه های مختلف شخصیت مسعود پرداخت.

او با اشاره به اینکه هیچ حکومت یکدست و تک قومی در افغانستان کارآ و موثر نخواهد بود گفت که احمد شاه مسعود برای احیای یک حکومت فراگیر در افغاسنتان مبارزه کرد.

وزیر دفاع سابق افغانستان گفت: احمدشاه مسعود یکی از آرمان هایش این بود که اگر افغانستان آزاد شود، باید یک نظام فراگیر در این کشور به وجود آید.

در شمین سالروز ترور احمد شاه مسعود ، کابل پایخت افغانستان با پارچه های سیاه رنگ پوشیده شده و هواداران مسعود دسته دسته با کاروان خودروها در این شهر گشت می زنند و از مقام این فرمانده تجلیل می کنند.

احمد شاه مسعود به دلیل توانایی هایش در مبارزه با نیروهای شوروی در دهه هشتاد میلادی به «شیر پنجشیر» معروف شد.

احمد شاه مسعود در اواخر عمرش در حالی که علیه طالبان در شمال افغانستان مقاومت می کرد، گفته بود که «در جنگ با تروریسم قرار دارد و این جنگ را با حمایت جامعه جهانی و یا  نیروهای افغانی به پیش خواهد برد.»

او که در استان استراتژیک پنجشیر به دنیا آمده بود، در همان جا مبارزات خود علیه روس ها را آغاز کرد و دامنه فعالیت هایش را به سراسر افغانستان گسترش داد.

در سال ۱۹۹۲ میلادی زمانی که حکومت مجاهدین ضد شوروی در کابل روی کار آمد، وی به عنوان وزیر دفاع افغانستان انتصاب شد.

او در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ میلادی از حکومت برهان الدین ربانی، رییس جمهوری وقت افغانستان در مقابل نیروهای حزب اسلامی گلبدین حکمتیار دفاع کرد.

پس از سقوط کابل در سال ۱۹۹۶ میلادی، مسعود به شمال افغانستان رفت و عملا رهبری جبهه شمال که در برابر طالبان شکل گرفته بود و اعضای رهبران جهادی همه اقوام افغانستان را تشکیل می داد، را در دست گرفت.

مسعود در اواخر عمرش در حالی که علیه طالبان در شمال افغانستان مقاومت می کرد، گفته بود که «در جنگ با تروریسم قرار دارد و این جنگ را با حمایت جامعه جهانی و یا نیروهای افغانی به پیش خواهد برد.»

وی افزود: همان مقاومتی که روزی در برابر تروریسم ایستاده شد و نه تنها افغانستان بلکه جهان از آن نفع برد، امروز در برابر تروریسم ، مواد مخدر و کسانی که حقوق بشر و حقوق زن را زیر پای می کنند، ایستاده است. اگر در قرن بیست در برابر شوروی ایستاده بود امروز در اوایل قرن بیست و یک در برابر تروریسم ایستاده است. امروز ما به خاطر خود، وطن خود، مردم مان و عامه بشریت در این مبارزه حضور داریم . اگر کسی به ما کمک کند و یا نه، ما ایستاده ایم.

در لویه جرگه یا شورای بزرگان سال ۲۰۰۲ میلادی در کابل به احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان لقب داده شد.

با آن که هواداران مسعود اغلب از قدرت کنار زده شده اند، اما هنوز حضور چشم گیری در معادلات سیاسی افغانستان دارند و از مقام و ارزش های او به عنوان قهرمان ملی افغانستان و «شیر پنجشیر» دفاع می کنند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد