بیانیه پروفیسور کارگون رییس مرکز شرق شناسی

یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1387

پنجمین کنفرانس بین المللی مسعود شناسی در کابل (۱۲)--     


بیانیه پروفیسور کارگون رییس مرکز شرق شناسی فدراتیف روسیه


نخست از بنیاد شهید مسعود به خاطر دعوت بنده دراین کنفرانس با شکوه تشکر می نمایم وبا استفاده از این وقت بدست آمده می خواهم نگاهی کوتاه به روابط تاریخی احمد شاه مسعود و کشور من که در سابق اتحاد جماهیر شوروی  وفعلاً روسیه است، داشته باشم.
این پنجمین کنفرانس بین المللی مسعود شناسی که دایر می شود وبرایم جای بسی مسرت وخوشبختی است در تمام کنفرانس ها شرکت داشتم. هر سال با شکوه تر از سال قبل ودر هرکنفرانس  ابعاد جدید ونکات جدید وبارز تری از شخصیت احمدشاه مسعود توسط سخنرانان وومحققان بیان می شود، ولی بازهم حق آن مرد بزرگ ادأ نمی شود؛ چراکه احمدشاه مسعود شخصیت  برجسته بود، نه تنها در مقیاس  ملی افغانستان، بلکه در مقیاس  بین المللی  وناگفته نماند که احمدشاه مسعود  تنها یک نظامی صرف نبود، بلکه مرد اجتماعی ، سیاسی بود وملی بود.
رابطه احمدشاه مسعود با اتحاد جماهیر شوروی نیاز مبرم تاریخ دو کشور بود، اگرچه ما باهم در جنگ بودیم واین جنگ نتیجه سیاست فاسد رهبری دو مملکت بود. یک موضوع بسیار مهم راکه می خواهم خدمت تان عرض کنم و آن این که حتی در شرایط بسیار دشوار که ما باهم در جنگ بودیم، احمدشاه مسعود برای ما ومردم شوروی یک مرد با احترام فوق العاده بود. ودرست زمانی که درسال های 1985- 1984 ما وارد مذاکره شدیم، من در چهره اش یک دشمن ویک رقیب نیافتم، بلکه در چهره اش بزرگی وعظمتی یافتم که برسر منافع ملی افغانستان سخت ایستاده بود. موضوع بحث ومذاکرات ما منافع شخصی کسی نبود، بلکه منافع ملی دوکشور افغانستان وشوروی بود. حتی زمانی که ما باهم می جنگیدیم بارها کوشش وتلاش نمودیم که باب مذاکره شروع شود ومذاکرات صورت می گرفت، حتی بعضی وقت ها به نتایج مثبتی  نیز می رسیدیم. به طور مثال درسال 1989 که قطعات اردوی شوروی از افغانستان خارج می شدند، ما با احمدشاه مسعود به توافق رسیده بودیم که به سربازان وسران شوروی که از راه سالنگ به طرف شمال وبندر حیرتان در حرکت  بودند، حمله نشود ومسعود بر سر توافق وپیمان وقرار خود تا آخر ثابت قدم ماند، به گونه ای که حتی یک سرباز شوروی آسیب  ندید.
همین رفتار، کردار، فلسفه وافکار احمدشاه مسعود کبیر بود، که بعداً شرایط مساعدی را به وجود آورد تادر مرحله نوین تاریخ افغانستان، یعنی در دوره مبارزه برضد طالبان والقاعده اورا در رأس  محور مقاومت ملی قرار داد و آمرصاحب را به عنوان رهبر بلا منازع مقاومت علیه تروریزم تثبیت کرد.
مادر این مرحله نیز بااحمدشاه مسعود در تماس شدیم، چراکه باز منافع ملی هردو کشور در میان بود، چون ماو احمدشاه مسعود یک دشمن مشترک داشتیم؛ یعنی دشمنی که بر ضد ترقی، دموکراسی، برضد منافع مردم افغانستان و منطقه می جنگیدند. من باعده ای از دوستان در حد توان خودتلاش وکوشش نمودیم تا برایش در این مبارزه مساعدت وکمک برسد. در این مرحله نه تنها روسیه نو، روسیه ی دموکراتیک بلکه متحدین مادر این جبهه ایران، ازبکستان، تاجیکستان وهندوستان نیز با ما همراه بودند.
وهمگی در جهت مبارزه مسعود علیه ی طالبان والقاعده در حد توان خود کمک ومساعدت وتلاش نمودند.
طوری که بیشتر گفته شد در پی فعالیت ها ومبارزات  احمدشاه مسعود بعداز شهادتش یک دوره جدید در تاریخ افغانستان  بوجود آمد که میراث احمدشاه مسعود باید نامید، وما از این میراث استفاده کردیم واکنون نیز کوشش کنیم که روابط ما انکشاف یابد، چون مردم هردوکشور درجهت برقراری دموکراسی، مساوات واعاده حقوق بشر حرکت می کنند. بعداز سر نگونی رژیم طالبان روابط روسیه وافغانستان قانع کننده نیست، مقیاسش بسیار ناچیز ودر سطح بسیار پایین است واین به دلایلی است که در این جا نیازی به ذکر آن نیست.
مردم عام وساده روسیه بسیار علاقه دارند به افغانستان، که در میان آن ها تعدادی بسیاری متخصصین حضور دارند، در گذشته در افغانستان بسیار مساعدت کردند، ودر این سه روزی که مادر کابل هستیم، در هرکجا که می باشیم، سر سرک، در بازار، در تاکسی، مردم از ما بسیار قدردانی می کنند واین نشانگر علاقمندی  مردم دو کشور به روابط حسنه ودوستی است.
مادانشمندان روسیه نیز کوشش می کنیم تا در امر بازسازی افغانستان ودر امر احیای روابط دوستانه بین دوکشور سهم خودرا داشته باشیم. به طور مثال در فبروری سال جاری ما در مسکو یک کنفرانس بین المللی تحت نام« روسیه وافغانستنان در جستجوی راه احیای روابط حسن نیت همسایه»  دایر نمودیم. این کنفرانس به ابتکار خودم، یک دانشمند روسی ویک تاجرافغان که در روسیه تجارت می کند وهزینه تدارک کنفرانس را بر عهده داشت، در پریزدنت هوتل مسکو تدویر یافت.
در این کنفرانس 160 نفر شرکت داشتند، اگرچه خیلی ها علاقمند شرکت در این کنفرانس بودند، ولی چون سالن کوچک بود، نتوانستند. در این کنفرانس از محافل علمی، اقتصادی، سینماتوگرافی، دانشمندان، سیاستمداران وحتی مقام های رسمی روسیه و پارلمان روسیه،  نهادهای مختلف اجتماعی ونماینده جنرال گروموف  که قوماندان عالی اردوی شوروی در افغانستان بود، شرکت داشتند و اعلامیه ها وبیانیه هادر جهت منافع دوکشور وانکشاف روابط دو مملکت ارایه گردید.
در پایان صحبتم به شما اطمینان می دهم که ما همه در شوروی نام احمدشاه مسعود رابه خوبی می دانیم، کردارش را، عملکردش را بسیار قدر می نهیم وامید وار هستم در آینده هم سیمای روشن احمدشاه مسعود در خاطره ی مردم روسیه برای ابد باقی بماند.

با تشکر

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد