سخنرانی دگرجنرال چاودری معاون سابق لوی درستیز هندوستان

یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1387
سخنرانی دگرجنرال چاودری معاون سابق لوی درستیز هندوستان
پنجمین کنفرانس بین المللی مسعود شناسی (۵)  --  ...  صفت دیگر قوماندان مسعود هدف استراتیژیک بسیار تعریف شده او بود که او می خواست یک اردوی کاملاً افغان بسازد، می خواست تا تمام افغانهارا در دور هم جمع کندودر مقابل تهدید طالبان یک جایی بجنگند....

سخنرانی دگرجنرال چاودری معاون سابق لوی درستیز هندوستان

عالی جنابان وحضار محترم من چاودری نام دارم وهمان طوریکه گفته شد معاون لوی درستیز هندوستان بودم. من سلام های گرم خود را از هندوستان میاورم.

امروز من تنها در باره دوموضوع صحبت می کنم. یکی در مورد رابطه آمرصاحب با طالبان و دوم این که چرا مادر هندوستان به آمرصاحب احترام داریم. تماس من با احمدشاه مسعود در سال 1999 شروع شد وبعداز شهادتش ختم شد.بعداز سقوط کابل توسط طالبان درسال 1996 مسعود یک جبهه مخالف را در مقابل آنها باز نمود، هندوستان وچند دوست دیگر که مخالف روش افراطی طالبان بودند، تصمیم گرفتند که این جبهه مخالف طالبان را به صورت معنوی وسیاسی ودیپلوماتیک کمک نمایند. بعضی از گروه هایی که در مخالفت طالبان حضور داشتند رهبرهای خودرا داشتند، اما مایک توافق نظر داشتیم که یگانه رهبری که میتواند رهبری تمام گروه هارا داشته باشد قوماندان احمدشاه مسعود بود. من فکر می کنم که در اوایل 1998 بود شاید در شش ماه اول آن که پلخمری به دست طالبان افتاد وبعداز آن مزار بدست آنها سقوط کرد، ما بسیار پریشان شدیم. در این زمان بود که من اولین ملاقات خوشبختانه خودرا در مسکو در همین ارتباط با احمدشاه مسعود داشتم باوجود این که دولسان مختلف بین ما وجودداشت ما مجبور بودیم که توسط ترجمان ها بین خود مفاهمه نماییم. اما مذاکرات ما بسیار عمیق بود. واحمد شاه مسعود چشم انداز استراتیژیک خودرا بامن شریک ساخت. در این مذاکرات وقتی از چشم انداز خود صحبت می نمود، به بسیار روشنی به من گفت من می خواهم یک اردوی تمام افغان بسازم ونه یک اردوی قومی وما بر سراین اردوی تمام افغان صحبت نمودیم . طرح استراتیژیک قوماندان مسعود این بود در مقابل طالبان هم باجنگ چریکی وهم با جنگ جبهه یی منظم پیش برود. در این مرحله بود که ما از منابع موثق خبر شدیم، در وقت جنگ مزار بود، که بعضی همسایه ها نه تنها طالبان را در عرصه مالی ولوژستیکی کمک مینمایند، بلکه قطعات منظم اردوی شان نیز در این جنگ در بین طالبان وجود داشت.

بدبختانه کندز در این وقت از دست آمر صاحب رفت و آمر صاحب در همین وقت بود که یک جبهه جدید را باز کرده بود وطالبان با تمام امکاناتی که در دست داشتند وکمک های که به آن ها می رسید، درست پیش رفت کرده نتوانستند. در جریان این مرحله مجالس بسیار زیادی بود و افتخار دارم که من عضو این مجالس بودم، در مسکو ، فرخار ، دوشنبه ، بلخاب ویک مرتبه در پنجشیر صورت گرفت.

برای دیدن عکسهای این برنامه به اینجا اشاره نمایید

در این وقت هندوستان یک شفاخانه را تأسیس نمود در شمال دریای آمو در دره ی فرخار تاجیکستان که مخصوص زخمی های مربوط احمدشاه مسعود بود.

منحیث یک شخص نظامی من شخصاً در قوماندان مسعود خواص نظامی وبرتری را یافتم که برای یک فرد نظامی و رهبر مؤثر ومهم است.

اولین صفت احمدشاه مسعود در این راستا خون سردی او بود، حتی زمانی که می باخت، خون سردی خودرا از دست نمی داد.

صفت دوم او مثبت اندیشی او بود، حتی در وقت جنگ، حتی در وقت باخت مسعود به جنگ آینده می اندیشید، وطرح آنرا می ریخت.

صفت دیگر قوماندان مسعود هدف استراتیژیک بسیار تعریف شده او بود که او می خواست یک اردوی کاملاً افغان بسازد، می خواست تا تمام افغانهارا در دور هم جمع کندودر مقابل تهدید طالبان یک جایی بجنگند.

هندوستان یک کشور بامدارا ویک دولت سکولار است. وهمیشه در خلاف افراطیت بوده است، هندوستانی ها در باره احمد شاه مسعود به حیث شیر پنجشیر خوانده بودند که در وقت جهاد افغانستان در مقابل شوروی سابق ، لقب گرفته بود.

قوماندان مسعود درسال 2001 سفری داشت به هندوستان که بخاطر ملاحظات امنیتی ما اورا مخفی نگاه داشتیم، اما در این سفر دولت هندوستان تعهد جدی خودرا به حمایت از مقاومت افغانستان اعلان نمود . بدبختانه وصد افسوس که اودر روز نهم سپتامبر به دست دو آدم کش کشته شد و احمدشاه مسعود آخرین نفس های خودرادر شفاخانه هندوستانی کشید. واضح است که از دست دادن احمدشاه مسعود، از دست دادن چراغ راه است واما یادش باقی می ماند ودر جهت مبارزه با افراطیت، با استبداد ویادش گرامی باد. در خاتمه من به بنیاد احمدشاه مسعود تبریک میگویم که این محفل را برگزار کردند. واز آنها تشکر می کنم که من را خواستند.

وتشویق شان می کنم که این راه را واین چراغ را همیشه روشن نگاه کنند.

تشکر

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد